Aktualności

Data dodania: 21 lutego 2021

Return Łomża najlepszym klubem tenisowym w województwie :)

Uczniowski Klub Sportowy „Return” Łomża, działający przy III LO, został najlepszym tenisowym klubem w województwie podlaskim już po raz dziewiąty z rzędu. To wynik najnowszego - za rok 2020 - rankingu Polskiego Związku Tenisa. W skali kraju łomżyński klub plasuje się na 81 miejscu, na 113 AT Dzikiewicz Białystok, 130 zajmuje UKS Sokół Asy Białystok natomiast liderem rankingu jest KS Górnik Bytom.

Sukces klubu to oczywiście zasługa trenerów i instruktorów Tomasza Waldzińskiego, Aleksandry Durzyńskiej, Zuzi Łempickiej i Marysi Rusieckiej ale w tym miejscu chciałbym również podziękować osobom ściśle związanym i na co dzień współpracującym z Returnem. Serdecznie dziękuję Dyrekcji i nauczycielom wychowania fizycznego   III Liceum Ogólnokształcącego, fizjoterapeutce Ewie Waldzińskiej (która w naszym klubie realizuje program „Systemowe podejście do profilaktyki w tenisie”), dyrektorowi Radia Nadzieja, sparingpartnerom naszych zawodników  a także Krzysztofowi Pałusce i Norbertowi Sobocińskiemu, którzy w roku 2020 opiekowali się kortami na co dzień i podczas turniejów. Dziękuję również naszym sponsorom: OSM w Piątnicy, JBB w Łysych, MJ Jedwabne, Hexabank, MOSIR Łomża, Centrum Rehabilitcji Medicor, Restauracji „Cztery Pory Roku”, oraz oczywiście Prezydentowi Miasta Łomży – Panu Mariuszowi Chrzanowskiemu,  bez którego szkolenie dzieci i młodzieży, organizacja ogólnopolskich imprez tenisowych na ta wysokim poziomie nie byłaby możliwa. Cieszę się, że co roku zajmujemy wysoką pozycję w ogólnopolskim rankingu klubów tenisowych i ta piękna dyscyplina sportu tak prężnie rozwija się w naszym mieście. Nasi trenerzy propagują również tenis w Publicznym Przedszkolu Nr 2 w Łomży, Szkole Podstawowej Nr 7 w Łomży (gdzie Pani Dyrektor za zgodą władz miasta wdrożyła Ministerialny Narodowy Program Upowszechniania Tenisa - Tenis 10), a także
wśród osób niepełnosprawnych- działająca przy klubie sekcja tenisa na wózkach. Ponadto Studenci Kierunku Wychowanie Fizyczne Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży w ramach specjalizacji instruktorskiej z tenisa poznają tajniki gry tej pięknej dyscypliny sportu. Specjalizacja kończy się uzyskaniem dyplomu Instruktor Tenisa akredytowanego przez Ministerstwo Sportu i Polski Związek Tenisowy. Dzięki temu przyszli nowi nauczyciele wychowania fizycznego posiądą dodatkowe kwalifikacje i będą mogli z powodzeniem wprowadzać tenis do szkół lub rozpocząć prywatną praktykę w tej dziedzinie - mówi Tomasz Poreda, Prezes UKS „Return” Łomża.

Niestety czas pandemii jest bardzo trudnym okresem dla naszych tenisistów i całego Klubu. Nasi zawodnicy w ubiegłym roku trenowali zdecydowanie mniej na korcie, a treningi ogólnorozwojowe realizowali samodzielnie. Trenerzy natomiast mieli więcej czasu co zaowocowało wydaniem monografii naukowej dr Tomasza Waldzińskiego „Podstawy kontroli procesu treningowego młodych tenisistów”. Jest to książka oparta na jego wieloletnim doświadczeniu zdobytemu na kortach w Polsce, a także pobycie w roli trenera w USA czy Hiszpanii. Wartość książki jednoznacznie potwierdził recenzent Prof. dr hab. Janusz Czerwiński - wybitny specjalista Nauk o Kulturze Fizycznej: Monografia „Podstawy kontroli procesu treningowego młodych tenisistów” jest interesującą pozycją naukowo-metodyczną przeznaczoną dla środowiska teoretyków i praktyków treningu tenisa. Autorzy monografii podkreślają ważną rolę w treningu koordynacyjnych zdolności ruchowych dostrzegając tutaj duże rezerwy w poszukiwaniu skuteczności gry tenisistów. W pracy podjęto próbę opracowania kryteriów oceny kondycyjnych i koordynacyjnych zdolności motorycznych w poszczególnych okresach szkolenia, jak również ich wzajemnych zależności ze sprawnością specjalną i osiągnięciami sportowymi w tenisie.

I kolejna dobra wiadomość jest taka, że w naszym Mieście powstaną kryte Korty przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łomży co z pewnością zaowocuje dynamicznym rozwojem tenisa w regionie – dodaje Prezes Tomasz Poreda Ranking najlepszych klubów w Polsce publikowany jest przez Polski Związek Tenisa  raz w roku. Pod uwagę brane są przede wszystkim wyniki tenisistów w turniejach wojewódzkich i ogólnopolskich, wykształcenie i kwalifikacje trenerów, oraz ranga organizowanych imprez sportowych.

W województwie podlaskim aktywnie działa pięć licencjonowanych klubów tenisowych: KT Okuła Białystok, UKS Sokół Asy Białystok, Akademia Tenisowa Dzikiewicz,  TMKS Kamila Suwałki i UKS Return Łomża.

Udostępnij